Telefonu Kim İcat Etti?

İlk Telefon Resmi ?
 Günümüzün en büyük haberleşme aracı olan telefonun ilk şeklini 1876 yılında Amerikalı fizik bilgini ve mucid Graham BELL icat etmiştir.

 Kullandığımız telefonların bu hale gelmesi için bir çok insanın  yıllarca beyin yormalarının ürünüdür.Bell'e elektrikle çalışan ilk telefonun mucidi olarak bilmek gerekir.Öyle ki İngilizce de Bell çan anlamına gelmektedir.Uzun zaman boyunca telefon bulunan her yerde çan resminin bulunması Amerikalı mucidin anısı içindir.

 Bell, telefonun icadına 1874 ve 1875 yıllarında yoğunlaşmış ve 1876 yılında buluşunu gerçekleştirmiştir. Bell'in icadı birçok ihtilaflara , davalara yol açmış ve aynı zamanda diğer mucitler bu buluşu kendilerine mal etmek için uğraşmışlardır.Hatta musiki sadaların uzaklara iletme usulünü bulan Amerikalı Gray açtığı dava sonunda Bell'in almış olduğu patenti hükümsüz bırakmak için Amerika mahkemesinden karar aldırmıştır.
Share on Google Plus

About İlyas İncesu

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment